Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν ο Ιόνιος.

Με σκορ 86-68 ο Ιόνιος κατάφερε να επικρατήσει επί της Νικόπολης στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό του ΕΑΚΚ, για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος και εξασφάλισε την πρόκριση του στη β΄ φάση της διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Πρωτέα Γρεβενών.

Ο Ιόνιος μπήκε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους διαφορά (27-19). Στο β΄ δεκάλεπτο η κερκυραϊκή ομάδα σημείωσε μόλις 9 πόντους και η ομάδα της Νικόπολης 16 πόντους, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα στο ημίχρονο η διαφορά να είναι στο 1 πόντο υπέρ του Ιονίου. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές στο γ΄ δεκάλεπτο με τον Ιόνιο να έχει ένα "ελαφρύ" προβάδισμα (59-54), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιόνιος ήταν "υπερηχητικός" και με επιμέρους σκορ 27-14 κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σιπητανός των φιλοξενούμενων με 23 πόντους, ενώ για τον Ιόνιο διακρίθηκαν οι Κώστας Φιλοξενίδης 22 πόντους και Πέτρος Στεμπάρης με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 36-35, 59-54, 86-68

ΑΣ Ιόνιος (Π. Κοντογιάννης): Σπίνουλας 12(2), Αλαμάνος, Νιάκας, Φιλοξενίδης 22(4), Πυδαράκης 6(2), Χονδρογιάννης, Στεμπάρι 21(1), Γεωργακόπουλος, Σούκερας 12, Τσιτσές 3, Μαυροματίδης 8, Τρικαλιώτης 2

Νικόπολη Πρέβεζας (Σπ. Πολίτης ): Δόνος 10(2), Μπέλλος 1, Τσιτσώνης, Σιπητάνος 23(1), Παπαδόπουλος, Κασκάνης 11(3), Χρήστου 6, Νίκας 7(1), Παπαδημητρίου 5(1), Ζολώτας 5