17_6_stivos_k18_koulouris_priftis_zaragka1718626315.avif

Εξαιρετική η παρουσία των νεαρών Κερκυραίων αθλητών/ριών στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 που έλαβε χώρα στην Πάτρα στις 15-16/6.

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε και στον αγώνα αυτό η 17χρονη Κερκυραία άλτρια του Παναθηναϊκού ΑΟ, Μελίνα Ζάραγκα. Η αθλήτρια του Παύλου Σκορδίλη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τρίπλουν με άλμα στα 12.81μ. Υπενθυμίζουμε ότι στις αρχές Ιουνίου πέτυχε ατομικό ρεκόρ στο μίτινγκ αλμάτων στα Τρίκαλα με επίδοση στα 13.17μ., η οποία μάλιστα είναι η δεύτερη καλύτερη στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ18. Επιπλέον, συμμετείχε και στον τελικό του μήκους και κατέλαβε την 7η θέση με άλμα στα 5.67μ.

Συνεχίζει ακάθεκτος ο την εξαιρετική του πορεία ο Αρσένης Κουλούρης. Ο νεαρός άλτης κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 14.65μ. και τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος με άλμα στα 7.26μ.

Εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ήταν ο αθλητής του επί κοντώ, Χριστόφορος Λιτσαρδόπουλος, ο οποίος κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ με ένα άρτιο άλμα στα 4.65μ.

Ελπιδοφόρα ήταν η παρουσία του αθλητή του επί κοντώ, Πέτρου Πρίφτη, ο οποίος κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο επί κοντώ, με άλμα στα 4.55μ.

Κοντά στο μετάλλιο έφτασε η αθλήτρια του Μάκη Τζήλιου, Ελεονώρα Μήτση, η οποία έχει μία διαρκώς ανοδική πορεία. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέλαβε την 4η θέση με άλμα στα 3.65μ.

Για 15 δέκατα του δευτερολέπτου δεν ανέβηκε στο βάθρο η δρομέας του ΓΣ Κέρκυρας 2018, Λουκία Πηγή, η οποία με χρόνο 7΄ 09" 20 κατέκτησε την 4η θέση στα 2000μ. στιπλ και έπιασε τα όρια για το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ συμμετείχε και στα 3000μ. όταν με χρόνο 10΄ 46" 71 τερμάτισε στη 12η θέση.

Θετική ήταν η παρουσία του Ορέστη Μουχλιανίτη, ο οποίος με χρόνο 6' 12" 77 κατέλαβε την 6η θέση στα 2000μ. στιπλ.

Ο πολύ ταλαντούχος αθλητής του ΑΟ Κέρκυρα 2015, Σπύρος Τάντης, ο οποίος ανήκει ακόμα στην κατηγορία Κ16, είχε ατύχημα κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς πατήθηκε από τα καρφιά συναθλητή του και κατέλαβε εν τέλει τη 15η θέση.

Ο Δημήτρης Τσάβος κατέλαβε τη 10η θέση στα 2000μ. Φ.Ε. με χρόνο 6' 33" 54 και τη 19η θέση στα 3000μ. με χρόνο 9' 45" 67.

O Αλέξανδρος Γκόγκας κατέλαβε την 11η θέση του ύψους με άλμα στα 1.80μ.

Ο Νίκος Λούβρος τερμάτισε στην 14η θέση των 400μ., ενώ την εμπειρία της συμμετοχής απέκτησε η αθλήτρια των 400μ. Δώρα Λούβρου.

Τέλος λόγω ασθένειας δεν κατάφερε να αγωνιστεί η πολύ ταλαντούχα αθλήτρια του Μάκη Τζήλιου, Αριάδνη Μήρτσιου.