Μία σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε ο Ιόνιος.

Το συγκρότημα του Πάνου Κοντογιάννη επικράτησε στην παράταση με σκορ 86-89 επί της Αχαγιάς '82, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με τη νίκη αυτή ο Ιόνιος εδραιώθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην αναμέτρηση αυτή οι δύο ομάδες έδωσαν "μεγάλη μάχη" για τη νίκη και δε ξέφυγε σε κανένα σημείο του αγώνα η διαφορά υπέρ κάποιας ομάδας. Στο α΄ δεκάλεπτο η ομάδα της Αχαΐας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά 2 πόντων (21-19). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 35-35. Στο β΄ μέρος και τα δύο δεκάλεπτα έληξαν ισόπαλα με σκορ 19-19 και 20-20 αντίστοιχα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το σκορ της κανονικής διάρκειας να είναι στο 74-74 και το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες έδειξαν εξίσου πόσο ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα, ο Ιόνιος ήταν η ομάδα που κατάφερε να νικήσει με σκορ 86-89.

Μετά τη νίκη αυτή ο Ιόνιος μετρά 11 νίκες και 7 ήττες και βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από τη δεύτερη θέση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Xavier Wilson με 26 πόντους και ακολούθησαν για τον Ιόνιο οι Ιωάννης Βαζούκης με 25 πόντους, Δημήτρης Δεϊμέζης με 12 και Πέτρος Στεμπάρης με 10. Για την ομάδα της Αχαγιάς '82 21 πόντους σημείωσε ο Ντζόκιτς και ακολούθησαν οι Χονδρόπουλος με 16, Λυμπέρης με 16 και Ταρναρής με 15 πόντους.

Αχαγιά '82 (Δελάρτας) Τσκίρης 9, Χονδρόπουλος 16 (3), Ντζόκιτς 21, Τόκας 2, Ιατρόπουλος 3, Κανελλάκης 2, Ταρναρής 15 (1), Κουκουζέλης, Λυμπέρης 16 (3), Καμάτσος

Ιόνιος (Κοντογιάννης) Βαζούκης Ι. 25 (2), Γουίλσον 26, Τσιτσές 2, Σπίνουλας 3 (1), Κολότσιος 2, Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 12, Βαζούκης Φ. 5 (1), Κιουρτζίδης, Κατσαρός 4 (1)