Σπουδαία νίκη για τη ΓΕΚ.

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΓΕΚ, η οποία τη φέρνει πολύ κοντά στην επιστροφή της στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, καθώς θέλει μία νίκη στις δύο τελευταίες της αναμετρήσεις για φέτος κόντρα σε Αστράκα και Αίολο Αστακού (αμφότερα τα ματς εντός έδρας).

Στο α΄ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε "ρηχά νερά" και το σκορ έμεινε στο 9-9. Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν το β΄ δεκάλεπτο, το οποίο στη λήξη του βρήκε την κερκυραϊκή ομάδα να προηγείται με ένα πόντο διαφορά 28-29. Στο β΄ ημίχρονο η ΓΕΚ μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και στο γ΄ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 8-27 διεύρυνε το προβάδισμά της στους 20 πόντους (36-56) και επί της ουσίας "σφράγισε τη νίκη. Σε ανάλογους ρυθμούς κινήθηκε και στο διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταίο δεκάλεπτο, όταν δέχτηκε μόλις 14 πόντους και σημείωσε 23 και εν τέλει επικράτησε με το ευρύ 50-79.

Καταλυτικός για τη νίκη της ΓΕΚ ήταν ο "αρχισκόρερ" Βασίλης Αγιοβλασίτης, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Στάθης Περούλης με 15.

Δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 36-56, 50-79

Αίολος Αστακού (Καρατσώρης): Σταύρου 5, Κακαβάς, Μπαρούχας 7(3), Ελευθεράτος 2, Σούρλας 9(1), Αντωνόπουλος 4, Ρηγάτος, Κακούρης, Τσάνος Γ. 4, Καραγιάννης 16(4), Τσάνος Α., Γκάτσας 2

ΓΕ Κέρκυρας (Σπ. Δεσύλλας): Λέισος 4, Σαγιάς Α. 13(1), Αγιοβλασίτης 23(2), Ζέρβας 9, Περούλης Ε. 15(2), Πάλλης 6, Μπιζιάνης 1, Πανάρετος